سوالات متداول

آيا امکانات بيمارستاني و پزشک متخصص هم داريد؟

بله. البته امکانات درماني مستمر مرکز در حد نيازهاي عمومي سالمند هست ولي اگر نياز بيشتري وجود داشته باشد از مشاوره هاي تخصصي پزشکان همکار مرکز استفاده مي کنيم

اگر ما پس از گرفتن پذيرش، تغيير نظر دهيم چه مي شود؟

نگران نباشيد اصل براي ما، وضعيت سالمند عزيز شماست. در این صورت قرارداد فسخ می‎شود.

آيا براي بيرون رفتن سالمند از مرکز منعي وجود دارد ؟

هيچ منعي وجود ندارد مگر اينکه خانواده بنا بر مصلحتي مثل امکان صدمه به سلامتي سالمند درخواستي داشته باشند.

ما در خارج از کشور زندگي مي کنيم و سالمندمان در شرايطي است که ديگر به تنهايي نمي تواند نيازهاي خود رابرآورده سازد. آيا شما سرويسي هم داريد که امور حقوقي سالمند را انجام دهد؟

اگر سالمندتان به مرکز منتقل شود مي توانيم در اين زمينه هماهنگي هاي لازم را با وکيل مناسب انجام دهيم.

آيا براي ملاقات از سالمند محدوديتي وجود دارد؟

محدودیتی نیست. در طول روز از ساعت 9 صبح تا 7 عصر، مرکز آماده پذيرايي از خانواده هاي سالمندان است.

مدتي است که مادر ما به دليل سکته مغزي در بيمارستان بستري است. اخيرا پزشکان او را ترخيص کرده اند ولي واقعا با وضعي که دارد امکان نگهداري از ايشان در خانه غيرممکن است. از سوي ديگر بعضي افراد فاميل هم انتقالش به مرکز سالمندان را بي مهري نسبت به همه محبت هاي بي دريغ او مي دانند. ادامه اين وضع در بيمارستان ممکن نيست ضمن اينکه تا همين جا هم هزينه بسيار بالايي داشته است. نمي دانيم چه بايد بکنيم؟

بعضي از خانواده هايي که سالمندشان در مرکز ما هستند در ابتدا، وضعيت مشابه شما را داشته اند. سالمند شما در حال حاضر بيش از هر چيز به مراقبت، تغذيه، بهداشت و درمان مناسب نياز دارد. به اين دقت کنيد که وظيفه ما و شما اين است که نيازهاي اصلي ايشان را به درستي برآورده سازيم و برآورده کردن بسياري از اين نيازها در منزل واقعا ممکن نيست. همان طور که براي بردن به بيمارستان احساس وظيفه مي‌کنيم براي ايجاد بهترين شرايط براي دوران پس از بيمارستان ايشان هم تا زمان بهبودي نسبي بايد حساس باشيم. چه بسيار سالمنداني که به خاطر ناآگاهي از نحوه نگهداري آنها در شرايط جديد صدمات جدي خورده‌اند و ديدن تصميم‌گيري نامناسب به دليل پاره اي حواشي قابل حل، براي ما و خانواده ي آنها تنها تاسف باقي گذارده است. به جاي ترديد و يا گوش سپردن به سخناني که کار را براي شما و سالمند پيچيده تر مي کند و چه بسا شرايط غيرقابل بازگشت ايجاد کند تنها از کارشناسان امر مشورت بخواهيد. با بخش پذیرش ما تماس بگیرید.

آیا شما برای نگهداری از سالمندان در منازل هم سرویس دارید؟آیا برنامه هایی برای بردن سالمندان به خارج از محیط مرکزتان را هم دارید که دلشان قدری باز شود؟

ما در منازل سرویس نداریم ولی برنامه های تفریحی هفتگی در این زمینه شامل سینما، تئاتر، کنسرت، رستوران، برنامه های زیارتی و گردش های عمومی در پارک ها و اطراف شهر همه روزه وجود دارد که بسته به شرایط سالمند و درخواست سالمند و یا خانواده اش صورت می پذیرد.

مدتی است که پدر من دچار آلزایمر شده و یک بار هم در خیابان گم شده است. خیلی نگران او هستیم که نادانسته به خودش صدمه ای بزند.

آلزایمر وضعیتی است که باید جدی گرفته شود. نفرموده اید که بیماری ایشان در چه مرحله ای است ولی توصیه می کنیم که حتی المقدور ایشان را تنها نگذارید. به ویژه داروهای اصلی ایشان را بهتر است فرد دیگری مدیریت کند. همچنین است بیرون رفتن از منزل و یا استفاده از اجاق گاز و کبریت. در این زمینه همیشه پیشگیری و احتیاط بهتر از هر چیزی است. همچنین توصیه می‎کنیم آدرس و شماره تلفن، همیشه در جیب ایشان باشد.

وضعيت خانواده ما به گونه اي است که امکان نگهداري سالمندمان در منزل وجود ندارد ولي احساسات خودمان و خود او در اين زمينه تا حدودي مشکل ساز شده است. پدر ما به دليل شکستگي لگن امکان تحرک ندارد و ما نيز به خاطر اينکه کار مي کنيم در ساعات روز در منزل نيستيم و اين وضعيت نمي تواند ادامه پيدا کند. آيا شما پيشنهادي داريد؟

احساسات شما و ايشان کاملا قابل درک و احترام برانگيز است. در اين باره نگران نباشيد. پدر شما پيش از هر چيز به مراقبت و توجه درماني مطلوب نياز دارند. اين بزرگترين کمک شما به ايشان است. ضمن اينکه خودتان هم چندان از ايشان دور نيستيد و مي توانيد هر وقتي از روز به ايشان سر بزنيد. مهمترين مساله اين است که ايشان هر چه زودتر بهبودي عمومي خود را بازيابند و اين تنها در صورت درمان و مراقبت صحيح (از جمله فيزيوتراپي لازم و تخصصي) به دست مي‌آيد. بسياري از سالمندان ما شرايط مشابهي دارند. مدتي تحت توجهات لازم هستند و پس از بهبودي به زندگي عادي خود به سر خانه و زندگي عادي خود برمي گردند. در اين باره اگر نياز به مشورت بيشتر داريد پيشنهاد مي کنيم نگراني هايتان را با مشاورين ما در ميان بگذاريد. تجربه ما اينگونه بوده که در موارد مشابه خانواده هايي که مشورت کرده اند با کمک مرکز، شرايط بهتري را کسب کرده اند. سالمندان ما پس از مدت بسيار کوتاهي ديگر حاضر به بازگشت به شرايط قبل و دوباره تنها شدن با نيازهاي غيرقابل تامينشان نيستند.

آيا سالمنداني که شما نگهداري مي کنيد همگي افراد از پا افتاده و خيلي پير هستند؟

خير! سالمندان ما معمولا طيفي از افراد مختلف هستند. از افراد مسن ولي کاملا سالم تا سالمندان کهن سال و با نيازهاي مختلف.

آیا برای رزرو جا در مرکز، لیست انتظار هست؟

کاملا بستگی به زمان تقاضا دارد. در صورتی که جای مورد تقاضا موقتا موجود نباشد مدیران مرکز پیشنهاد جایگزین می دهند تا آن جای خاص آماده شود. در این صورت در روند پذیرش خللی ایجاد نمی شود. اگر تصمیم به انتقال سالمند دارید بهترین کار این است که هر چه زودتر برای رزرو جا اقدام کنید. رزرو جا برای متقاضیان هزینه زیادی نخواهد داشت ولی به مدیران مرکز این امکان را می دهد که برای پذیرش های جدید و از جمله سالمند خود شما بهتر برنامه ریزی کنند.

آیا شما برای نحوه نگهداری بهتر سالمند مشورت هم می دهید؟

مرکز ما به خانواده هایی که سالمندشان در مرکز اقامت دارد و یا تقاضای انتقال دارند مشورت تخصصی و عمومی می دهد. بسیاری از مراجعان پس از دریافت این مشورت ها برای تصمیم گیری درباره نحوه نگهداری سالمندشان بهتر و راحت تر تصمیم می گیرند.

ما ترجیح می دهیم سالمندمان در محیط بیمارستانی نباشد. فضای شما چگونه است؟

مرکز ما طوری طراحی شده که هم آرامش فضای خانه را داشته باشد و هم از همه امکانات مراقبتی و درمانی لازم برخوردار باشد. از این نظر تلاش کرده ایم که فضای عمومی مرکز و نیز اتاق ها نه به بیمارستان شبیه باشد و نه به مراکز اداری. بلکه شبیه خانه خود سالمندان باشد. این تصمیم اگرچه کار را برای مدیریت ما تا اندازه ای دشوارتر کرده ولی در بالابردن روحیه عمومی سالمندان بسیار موثر بوده و هست.

اتاق های شما عمومی است یا خصوصی؟

در درجه نخست نیاز یک سالمند و خانواده او برای ما مهم است. تلاش می کنیم که براساس این نیاز پیشنهاد بدهیم که چه وضعیتی برای یک سالمند مطلوب تر است. مثلا برخی سالمندان، محیط خصوصی را بیشتر ترجیح می دهند در برابر، برخی اجتماعی ترند و دوست دارند تنها نباشند. حتی به سود برخی از سالمندان است که به دلیل شرایطی که دارند تنها نباشند. در این زمینه برنامه ریزی ما به گونه ای خواهد بود که سالمندانی که شایط نسبتا مشابهی دارند در کنار یکدیگر قرار گیرند. ما در بدو امر در این زمینه پیشنهاد خودمان را مطرح می کنیم ولی تصمیم خانواده و خود سالمند نهایتا تعیین کننده خواهد بود.

اگر سوال خاصی دارید که در سوالات متداول آن را یافت نکردید ، می توانید به صفحه ارتباط با ما مراجعه کرده و در فرم تماس با ما سوال خود را مطرح کنید. جواب سوال به ایمیلتان فرستاده خواهد شد.