فضای خانه سالمندان غمگین است؟
یکی از خوانندگان این وبلاگ این پرسش را مطرح کرده است: بعضی از دوستان من می گویند از یکی از خانه های سالمندان بازدید کرده اند ولی فضایش غمگین بوده است. شما چطور می گویید سالمندان در آنجا رضایت دارند؟ نظر به اهمیت این پرسش، به‌عنوان یک مطلب مستقل به آن می‌پردازیم:

ما نمی‌دانیم دوست شما از کدام مرکز سالمندان بازدید کرده‌اند. مراکز سالمندان نیز مثل همه مراکز دیگر متنوعند و کیفیت‌های مختلفی دارند. همانطور که بیمارستان‌ها، مدارس و هتل‌ها چنین‌اند. آیا این منطقی است که فردی از یک مدرسه یا بیمارستان بازدید کند و بعد حکم یکسانی درباره همه آن‌ها صادر کند؟

قبل از آنکه درباره هر بخشی در جامعه داوری کنیم باید یادمان باشد که دقیقاً درباره چه چیزی می‌خواهیم ارزش‌گذاری کنیم. مثلاً وقتی درباره یک بیمارستان قضاوت می‌کنیم باید به کیفیت خدمات، تجهیزات، کادر پزشکی ورزیده و متخصص، روزآمدی حرفه‌ای و امثال این‌ها نمره بدهیم. حالا فرض کنیم از بخش آی‌سی‌یو یک بیمارستان خیلی خوب دیدن می‌کنیم. این بیمارستان از همه نظرهایی که گفتیم از دید کارشناسی نمره بالایی می‌آورد ولی از طرف دیگر در آی‌سی‌یو تعدادی بیمار بستری هستند که از نظر ظاهری به نظر ما وضعیت جسمانی ناراحت‌کننده و رقت‌انگیزی دارند ولی وقتی با پزشک متخصص گفت‌وگو می‌کنیم او اما معتقد است همه چیز تحت کنترل است و خوشبختانه به نظر می‌رسد آن‌ها به زودی بهبودی نسبی یافته و به بخش منتقل می‌شوند. آیا می‌توان براساس ظاهر در این باره به قضاوت صحیحی رسید؟ آیا با یک نگاه ظاهری باید گفت رضایت‌مندی از کیفیت بیمارستان به‌دلیل وضعیت فعلی بیماران وجود ندارد؟ آیا امکان بهبودی بعدی این بیماران، راهی جز مراقبت‌های باکیفیت امروز آن آی‌سی‌یو خواهد داشت؟ پاسخ بدون تردید البته منفی است.

در مراکز سالمندان هم دقیقاً چنین وضعی حاکم است. فرض کنیم یک سالمندی که به‌تازگی سکته مغزی کرده و بخشی از بدنش کاملا فلج شده در آنجا بستری است. دیدن چنین سالمندی شاید در نگاه اولیه غمگین جلوه کند ولی اگر همین سالمند خدمات درمانی و مراقبتی صحیحی دریافت کند چه بسا امکان بهبودی نسبی‌اش در آینده فراهم شود و بتواند ادامه زندگی‌اش را با شرایط مناسبی بگذراند. اینکه به‌دلیل نوع و شرایط کار، گاهی فضایی شاد یا غمگین جلوه کند یک بحث است و اینکه تصویر ذهنی از آن نوع کار به این دلیل، باید مخدوش شود بحث دیگری است. اتفاقاً در همه جای دنیا کار پزشکی به این دلیل که با جان و سلامتی انسان‌ها سر و کار دارد دارای منزلت زیادی است. خوشبختانه در ایران هم به درستی چنین است ولی نکته‌ای که هست اینکه لازم هست بیشتر قسمت‌های مهم کار مراکز سالمندان نیز در ذیل مجموعه خدمات پزشکی ارزش‌گذاری شود. چنانچه با این دید به آن‌ها در جامعه نگاه شود مطمئن هستیم که تصور عمومی نیز به نحو قابل توجهی بازسازی و مثبت خواهد شد