زخم بستر یک زخم معمولی نیست

زخم بستر برای ما در گروه پزشکی، یک زخم عادی محسوب نمی‌شود بلکه یک وضعیت قرمز و علامتی از یک مشکل بالقوه حاد است.
زخم بستر وقتی ایجاد می‌شود که یک قسمت از بافت بدن برای مدت طولانی بدون حرکت و تحت فشار باقی مانده باشد. سالمندانی که کمتر امکان تحرک دارند و یا خودشان رغبتی برای تکان خوردن ندارند بیشتر در معرض این وضعیت قرار می‌گیرند. شکستگی‌ها و یا پاره‌ای جراحی‌ها عملاً امکان تحرک را از فرد کم می‌کنند و بنابراین احتمال زخم بستر افزایش می‌یابد. همچنین است نشستن‌ها و یا خوابیدن‌های طولانی در یک وضع ثابت.

به تجربه ملاحظه شده که پیدایش زخم بستر در دو جا بیشتر ایجاد شده است: اول در سطح منازل به دلیل عدم آشنایی افراد و سپس در پاره‌ای بیمارستان‌ها پس از جراحی‌ها یا سکته‌هایی که منجر به بی‌حرکتی در تمام یا بخشی از اندام‌ها شده و یا حالت‌هایی که به عدم هوشیاری فرد منجر شده مثل کما و غیره.

وقتی به هر دلیلی زخم بستر ایجاد شود ما با دو مسئله مواجه هستیم نخست اینکه مشکل قابل توجه دیگری بر مشکلات قبلی افزوده شده. دیگر اینکه زخم بستر به ویژه در سالمندان در مدتی کوتاه قابل درمان نیست (این مسائله در بیماران مبتلا به دیابت جدی تر است). و از همه مهم‌تر این که زخم بستر همیشه در معرض عفونت‌های وسیع است که به دلیل نزدیکی منبع عفونت با سیستم گردش خون، هم پیامدهای ناگوارش محتمل است و هم کار درمان در آن‌ها دشوارتر است.

به دلیل عوارض و آسیب‌های بعضاً جبران‌ناپذیری که این پدیده می‌تواند از خود باقی گذارد جا دارد که بیش از پیش نسبت به آن حساس باشیم و از پیدایش آن حتی‌المقدور جلوگیری کنیم. خوشبختانه پیشگیری از این مسائله با پاره‌ای مراقبت‌ها و توجهات امری ممکن است.
مهم‌ترین سخن ما که آن را همیشه بازگو می‌کنیم و از تکرار آن خسته نمی‌شویم این است که سلامتی سالمند بر هر نیاز دیگر او برتری دارد و بالاتر است. سلامتی سالمند خود را با هیچ چیز دیگر مقایسه نکنید. متاسفانه پاره‌ای خانواده‌ها وقتی به فکر می‌افتند که دیگر کار از کار گذشته است.

 اگر سالمندی به مراقبت و توجه درمانی نیاز دارد باید پیش از وقوع وضعیت‌های هشدار به او رسیدگی کرد. در این صورت درمان و یا برطرف کردن خطر بسیار آسان‌تر و شدنی‌تر است. از خانواده‌های محترم این توقع نیست که در همه زمینه‌های درمانی- مراقبتی- بهداشتی و تغذیه‌ای صاحب‌نظر باشند ولی آن‌ها باید بتوانند نیاز سالمندشان را به موقع تشخیص دهند و به موقع نیز برای رفع آن نیاز اقدام کنند.

اگر در قسمتی از بدن سالمندتان به دلیل عدم تحرک و فشار زیاد و طولانی مدت بر روی پاره‌ای بافت‌ها سرخ‌شدگی و یا کبودی مشاهده کردید اصلاً وقت را از دست ندهید، این مرحله می‌تواند مقدمه زخم بستر باشد. توصیه می‌کنیم هرچه سریع‌تر و کاملاً جدی به فکر پیشگیری از ایجاد زخم بستر از طریق مشاوره با یک پزشک یا کارشناس پرستاری کارآزموده باشید.